Merelaev Juku läheb oksjonile

Tallinna linnavalitsus kavatseb linna teeninud merelaeva JUKU avalikule kirjalikule enampakkumisele panna, eelnõu kohaselt on laeva alghind 5550 eurot.

Tallinna Transpordiamet tegi linnavalitsusele ettepaneku merelaeva JUKU võõrandamiseks avalikul kirjalikul enampakkumisel, sest ei näe enam võimalust laevaga liinireise korraldada – laev ei vasta kvaliteetsetele liinireisi tingimustele, on amortiseerunud ja vajaks edasiseks kasutamiseks kapitaalset remonti, mis on kulukas ja ebaotstarbekas, vahendab logistikauudised.ee.

Tallinna Transpordiameti hinnangu kohaselt on merelaeva JUKU väärtuseks laeva korpuse utiliseerimisel saadav vanametalli maksumus. Maksumusele tuleb lisada tulu olemasolevate päästevahendite, navigatsiooniseadmete ja muu laevavarustuse müügist.

MERELAEV JUKU

STB-tüüpi kalalaevlaev Juku valmis Saksamaal Würstenbergis 1954. 1976–1982 ehitati see Eesti Noorte Mereklubi algatusel NSV Liidu Laevaregistri järelvalve all Miiduranna sadamas ümber õppelaevaks. Lisaks Jukule ehitati samas laevaremonditehases ümber veel neli samasugust pikendatud kerega STB-d, saab lugeda laeva tutvustavast veebist.

Vanast laevast jäi esialgu alles peamasin 4 NVD 24 võimsusega 80 hj, mis vahetati 1985. aasta talvel enne Saksamaa-reisi uue 4 NVD 26-2 vastu. Ümberehituse käigus vahetati välja laeva kaared ning keret pikendati 3 meetri võrra. Laev s ai ka uue pealisehitise, ahtrit kõrgendati ja trümm muudeti meeskonna eluruumideks. 

Esialgse projekti kohaselt oli laeval kaks kõrget masti, kuid vajaliku materjali puudusel sai laevast hoopis kolme lühikese mastiga (13 meetrit) seitsme purje (neli fokk- ja kolm grootpurje, purjepinda kokku umbes 140 m²) ja pukspriidiga mootorpurjekas.

Samuti uuendati magevee- (u 3 m³) ja kütusetanke (u 3 m³) ning ahterpiigis paiknevat suurt külmkambrit.

Laevapere käsutuses on neli kajutit ning praktikantide päralt kaks. Meeskonnapoolel (laeva keskel) on 12 voodikohta ning vöörikajutites samapalju praktikantide jaoks. Laeval on avar kambüüs ja salong, kuhu mahub 22 inimest. 

Juku kanti laevaregistrisse 11. juunil 1981. Esimesed merepraktikareisid toimusid 1982. aasta kevad-suvel.

Ehitusaasta: 1954

Ehitaja: VEB Schiffswerft (Saksamaa)

Ümberehitus: S.M. Kirovi KK Laevaremondi Baas (Miiduranna) 1982

Tallinna omanduses alates 2000. a.

Pikkus: 20,7 m (pukspriidiga 26,5 m)

Laius: 5,2 m

Süvis vööris: 1,8 m

Süvis ahtris: 2,5 m

Kogumahutavus: 71

Veeväljasurve: 90 t

Peamasin: neljataktiline reevers-reduktor-diiselmootor 4 NVD 26-2 võimsusega 135 hj (98 kW)

Kiirus: mootoriga 8,2 sõlme; purjedega 6,5 sõlme; mootori ja purjedega 9,5 sõlme

laevjuku.ee