Leedu hakkab LNG’d merdmööda tarnima

Nädal tagasi sai Leedu sadamalinna Klaipedasse saabunud laev suure tähelepanu osaliseks. Tervitustseremooniat kanti üle otseeetris ning kohapeal olid laeva tervitamas lisaks Leedu president Dalia Grybauskaitele ka Läti, Eesti, Norra, Soome, Rootsi, USA ja Euroopa Liidu esindajad. Selline pidulikkus oli tingitud asjaolust, et kodusadamasse jõudnud laev FSRU Independence võib viia revolutsioonini Ida-Euroopa energiajulgeoleku kriisis.

Uhiuus, ligi 290 meetrit pikk laev on ujuv veeldatud maagaasi (LNG) hoidla, mis maksis hinnanguliselt 264 miljonit eurot. FSRU Independence on Klapeida terminalile renditud kümneks aastaks võimalusega laev peale rendiperioodi välja osta. Laeval on juba viieaastane leping Statoiliga LNG tarnimiseks.

Laev mahutab märkimisväärse koguse, 170 000 kuupmeetrit gaasi. Seeläbi suudab laev tarnida 100% Leedu gaasivajadusest, mis võimaldab neil vähendada sõltuvust Gazpromi gaasitorudest. Jääb üle vaid oodata, kas laev suudab täita nii suure eesmärgi ning muuta energiajulgeolekut Leedus. Kui FSRU Independence töömudel edukaks osutub, liiguvad kindlasti samas suunas ka teised Ida-Euroopa riigid.

Samal teemal:
The New York Times: At Anchor Off Lithuania, Its Own Energy Supply
gCaptain: LNG – Eastern Europe’s Hope to Escape the Russian Bear?
Pressiteade: Gas terminal will serve to strengthen Lithuania’s energy independence
Foto: Lithuanian Ministry of Energy